B

Bążur Foodcast #9 Kamil Piotrowski, Ciasno jak w Ulu

Bążur! Witajcie w foodcaście, w którym rozmawiamy z szefami kuchni, właścicielami restauracji, smakoszami, gospodarzami i wszystkimi łasuchami nie tylko z łódzkiego podwórka. Z obsesją gadamy o jedzeniu, smakach i zapachach. Co dwa tygodnie postaramy się Was zaprosić do stołu, czasem zasiorpiemy, czasem zamlaszczemy.

Młody, kreatywny, ambitny, a przy tym skromny i wiecznie uśmiechnięty. To brzmi jak idealne CV od nie prawdziwej osoby. A jednak jak najbardziej prawdziwy Kamil Piotrowski szef kuchni Restauracji Ciasno jak w Ulu!

Porozmawiamy o stażu we Francji, nauce w łódzkim gastronomiku i ciężkiej pracy szefa kuchni, pasji do gotowania i nadchodzącym festiwalu.

Podczas nagrania piliśmy wino, wina dwa…

Dzięki portalowi dobrewino.pl oraz Wine Direct by Partner Center.

HACIENDA ZORITA VEGA DE LA REINA
VERDEJO

Hiszpania, Castilla y Leon, Rueda
Verdejo

Wino wytrawne o jasno-słomkowej barwie z błyszczącymi zielonymi odcieniami o intensywnym, delikatnym zapachu białych owoców z aksamitnymi nutami ziół i anyżu. Wino w ustach, okrągłe gładkie i kremowe, z przyjemną cierpkością na finiszu nadające mu
długą trwałość. Zbiór odbywa się nocą, aby uniknąć wysokich temperatur, co minimalizuje utlenianie i utratę zapachu.

HACIENDA ZORITA CRIADO EN BARRICA
Hiszpania, Castilla y Leon, Ribera del
Duero
Tempranillo

Wino wytrawne w kolorze granatowo-czerwonym z jaśniejszą rubinową obwódką. W smaku intensywne aromaty czerwonych owoców i nutą przypraw na finiszu. Dodatkowym wymiarem jest subtelne użycie w 12-miesięcznym procesie starzenia dębu francuskiego
i amerykańskiego, który dobrze łączy się z miękkimi i dojrzałymi taninami.

Autor podcastu

Igor Jankowski: projektant z ponad 15 letnim doświadczeniem, właściciel studia Zostaw To Nam, współtwórca bloga oraz podcastu o rozwoju Inny Rytm. Na co dzień doradza i buduje strategie komunikacji dla branży Horeca. Projektuje identyfikacje wizualne, tworzy murale i ciągle poszukuje nowych form wyrażania siebie. Jego miłość do kulinariów przekłada na organizowane przez całą ekipę portalu festiwale.

Kategorie:Ludzie Podcast

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *