B

Bążur Foodcast #3 Przemysław Tumiłowicz

Bążur! Witajcie w foodcaście, w którym rozmawiam z szefami kuchni, właścicielami restauracji, smakoszami, gospodarzami i wszystkimi łasuchami nie tylko z łódzkiego podwórka. Z obsesją gadamy o jedzeniu, smakach i zapachach. Co dwa tygodnie postaramy się Was zaprosić do stołu, czasem zasiorpiemy, czasem zamlaszczemy.

Dzisiaj moim gościem jest miłośnik wina i dobrej kuchni, szalenie inteligentny, posiadacz niebezpiecznego zawodu sommeliera – Przemek Tumiłowicz. Najstarsi górale nie pamiętają kiedy jego przygoda z winem się zaczęła. Gdzieś między 2004 rokiem, świeżym Beaujolais, a bułgarską Kadarką… Swoim urokiem osobistym dodaje tanin do wina, dyplomowany uczestnik Kursu Wiedzy Wine & Spirit Education Trust Level 2.

Porozmawiamy oczywiście o winie, jej historii nie tylko na terenach Polski. Dowiemy się jak wielki i wciągający jest to świat, któremu można poświęcić całe życie. Zapraszam do odsłuchu. Naszym partnerem foodcastu jest Wine Direct by Partner Center oraz sklep internetowy DobreWino.pl

Selekcja win na dzisiejszy podcast

Da Luca Sparkling Rose / Włochy

  • Owocowe z nutami malin, poziomek i truskawek.
  • Delikatne musowanie, wyraźna kwasowość dopełniona rześkim tłem owoców czerwonych m.in. maliny, truskawki

Vicente Gandia Finca Del Mar Chardonnay / Hiszpania

  • Aromaty dojrzałych jabłek i owoców tropikalnych.
  • Obfite, bogate w smaku, zachowany znakomity balans pomiędzy kwasowością a zawartością alkoholu.

El Miracle Mariscal / Hiszpania

  • Aromatyczna czereśnia w głębokiej szacie i o lśniącej purpurowej powłoce. Ma bardzo intensywny bukiet, wyrazistą i aromatyczną woń, z dominującymi owitymi w mgliste tony i mineralne akcenty.
  • Szeroki bukiet czerwonych owoców z jagodowym finiszem.

Da Luca Nero D’Avola / Włochy

  • Intensywny bukiet świeżych owoców wiśni i jeżyn.
  • Średnia kwasowość połączona z dość wyraźną taniną i optymalnym ciałem. Mieszanka czerwonych owoców i jagód, lukrecji oraz nutą wanilii.

Ozzi Shiraz / Australia

  • Intensywne aromaty dojrzałych owoców, uzupełnione o słodkawe nuty dębu.
  • Na podniebieniu ukazuje dojrzały owocowy bukiet ciemnych jagód, dopełniony gładkimi taninami oraz miękkim aksamitnym wykończeniem.

Autor podcastu

Igor Jankowski: projektant z ponad 15 letnim doświadczeniem, właściciel studia Zostaw To Nam, współtwórca bloga oraz podcastu o rozwoju Inny Rytm. Na co dzień doradza i buduje strategie komunikacji dla branży Horeca. Projektuje identyfikacje wizualne, tworzy murale i ciągle poszukuje nowych form wyrażania siebie. Jego miłość do kulinariów przekłada na organizowane przez całą ekipę portalu festiwale.

Kategorie:Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *