Śniadanie, prosty sposób na dzień dobry!

Badania Instytutu Psychodietetyki pokazują, że aż 97 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nasilona edukacja w tym zakresie sprawiła, że większość z nas zjada codziennie śniadanie.

Problemem jest jednak nuda na talerzu. Pierwszy posiłek w ciągu dnia wcale nie musi oznaczać zawsze kanapki z wędliną lub żółtym serem. Udowadnia to wysyp łódzkich śniadaniowni, które pozwalają zjeść zdrowy, kolorowy i pożywny posiłek na start w miłym otoczeniu. Celebrowanie śniadania to sprawdzony sposób na dobry dzień!

Śniadanie w Polsce i na świecie

Różnorodność śniadań na całym świecie sprawia, że trudno o jedną, uniwersalną definicję tego posiłku. Naturalnie jest to pierwsze danie w ciągu dnia, które dostarcza organizmowi energii na start. Dobór produktów uzależniony jest jednak od tradycji i zwyczajów żywieniowych panujących w poszczególnych częściach świata, a także od warunków ekonomicznych.

Przykładowe śniadanie Polaka to najczęściej kanapki z wędliną lub serem popijane herbatą. Francuzi z kolei zajadają się bagietką z dżemem lub rogalikami popijanymi kawą. Chińczycy natomiast rozpoczynają dzień od miski ryżu z warzywami popijanej zieloną herbatą. Każdy choć raz słyszał też zapewne o słynnym angielskim śniadaniu składającym się z jajek, plastrów bekonu, parówek lub kiełbasek wieprzowych oraz fasolki w sosie pomidorowym. Co kraj to obyczaj, jednak taka różnorodność stanowi zachętę do testowania nowych smaków, co właśnie robimy w naszym wielkim teście łódzkich śniadań!

Dlaczego śniadanie jest takie ważne?

Istnieje wiele powodów, dla których warto codziennie jeść śniadanie. Przede wszystkim dostarcza ono nowej energii i niezbędnych składników odżywczych po nocnej głodówce, kiedy organizm skupia się na odpoczynku i regeneracji. Liczne badania wskazują, że poranne śniadanie sprzyja koncentracji, lepszemu zapamiętywaniu, zdolnościom uczenia się w ciągu dnia, a także ułatwia rozwój intelektualny. Osoby, które rezygnują ze śniadania, częściej skarżą się na bóle głowy, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie i trudności w skupieniu się.

Prawdziwym hitem są jednak badania, które pokazują, że osoby spożywające śniadania mają:

  • 16% mniejsze ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego,
  • 18% zespołu metabolicznego,
  • 19% cukrzycy typu 2,
  • 20% otyłości

 w porównaniu do osób jedzących śniadanie zaledwie 3 razy w tygodniu.

Wielki Test Łódzkich Śniadań

Wspólnie z Czarkiem z Zaznaj Łodzi przetestowaliśmy 10 łódzkich śniadań, od jutra na naszej stronie będziecie mogli obejrzeć filmy, w których próbujemy blisko 50 łódzkich propozycji śniadaniowych.

Kategorie:Felietony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *