J

Jak to wszystko się zaczęło? Krótka historia niezwykłej łódzkiej zupy

Na czym polega niezwykłość zwyczajnej zalewajki? Wieść gminna niesie, że ta chyba najbardziej charakterystyczna w polskiej kuchni ludowej zupa ocaliła od głodu całe pokolenie Polaków i uratowała im zdrowie podczas wojny. Jesteśmy prawie pewni, że nie podejrzewaliście o to naszej starej, poczciwej zalewajki 🙂

Zawsze albowiem udało się wyszukać ziemniaki, kawałek cebulki czy leśnego grzybka. Jeśli zamożność kuchni nie pozwalała na dodanie do potrawy skwarek i śmietany, staropolska gospodyni wkładała do zupy pogrzebacz i aromatycznie ją przyprawiała.

Zalewajka – zupa pozornie niepozorna

Jesteśmy DUMNI Z ZALEWAJKI, bo ta królowa stołów, wywodzi się z Łodzi, jej historia sięga XIX wieku i obok barszczy, żurów i polewek stanowiła główną, niemalże codzienną potrawę w wielu domostwach. Nazwa naszego łódzkiego rarytasu ma swoje pochodzenie w sposobie przyrządzania potrawy, gdyż zgodnie z pradawną recepturą, pokrojone i podgotowane ziemniaki zalewało się zakwasem. Dodawano do niej cebulę, czosnek, sól i pieprz, czasem także marchew i grzyby, a w dni odświętne zalewajka była podawana z zasmażką lub skwarkami ze słoniny. Z biegiem czasu skwarki zaczęto zastępować wędzonym boczkiem lub kiełbasą, co bardzo dobrze zaspokajało apetyt. W takiej wersji, z kiełbasą zupa znana jest po dziś dzień. Współczesną zalewajkę najczęściej gotuję się z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, a czasami również bulionu warzywnego. .

Od ponad 150 lat, zalewajkę smakują następne pokolenia łodzian, a dziś doczekała się ona również swojego wielkiego święta! Jesteśmy pewni, że dzięki wydarzeniu DUMNI Z ZALEWAJKI zainicjowanemu przez dziewczyny z „Jemy w Łodzi” zupa ta będzie przeżywać prawdziwy renesans i na nowo stanie się modna! Pomysł zorganizowania wydarzenia wsparło Łódzkie Centrum Wydarzeń, włączając akcję do swojego programu wydarzeń kulinarnych w 2021 roku.

Znane wam restauracje opatrzone znakiem jednorożca w zalewajce, tym samym, który widnieje na oryginalnym plakacie wydarzenia zaprezentują różne oblicza tej zupy, a na stronie jemywlodzi.pl w specjalnej zakładce dowiecie się nieco więcej na temat historii zalewajki, gdzie skosztować i jak ugotować tę zupę oraz obejrzycie galerię zdjęć zalewajki w nowoczesnej odsłonie. Najważniejszym celem przedsięwzięcia było stworzenie Łódzkiego Szlaku Zalewajki – trasy, która obejmuje prawie 30 miejsc z Łodzi i okolic, serwujących zalewajkę w swoim własnym wydaniu. .

„Zalewajko zup królowo

„Pewien człowiek zapytał Boga, jak wyglądają niebo i piekło. Bóg pokazał mu piękną krainę, w której było pod dostatkiem pysznej zupy. Ludzie cierpieli jednak głód, ponieważ mieli łyżki dłuższe od własnych ramion i nie potrafili sięgnąć nimi do ust. To było piekło. Potem Bóg pokazał człowiekowi drugą krainę: była tam ta sama zupa oraz te same, dłuższe od ludzkich ramion łyżki. Mieszkańcy owej krainy byli jednak syci, bo karmili się nawzajem. I to był raj.” MY JESTEŚMY NIEOMAL PEWNI, ŻE W OWYM RAJU KRÓLOWAŁA ZALEWAJKA!
Łódź smakuje idzie szlakiem zalewajki, kto dołącza do nas?

Kategorie:Wydarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *