D

Domowy chleb – dlaczego warto robić własne wypieki?

Jeszcze ciepły i pachnący, z apetycznie chrupiącą skórką oraz rozpływającą się w ustach warstwą masła lub oliwy – kto z nas nie kocha domowego chleba? Ciężko wyobrazić sobie bez niego pożywne, tradycyjne śniadanie, dlatego warto opanować cenną umiejętność wypieku chleba. Okres izolacji społecznej związanej z koronawirusem oraz nadmiar wolnego czasu wielu z nas zmotywował do podjęcia prób wykonania własnego pieczywa.

To doskonały pomysł, ponieważ zyskujesz pewność, że chleb jest w pełni naturalny i wyjątkowo korzystnie wpływa nie tylko na kubki smakowe, ale również na zdrowie. Rozsiądź się wygodnie i poznaj kilka faktów na temat domowego chleba. Gwarantujemy, że namówimy Cię do samodzielnych wypieków!

Krótka historia wypieku chleba

Wypiek chleba towarzyszy ludziom już od wielu tysięcy lat. Jego formuła, składniki oraz sposób pieczenia zmieniały się jednak wraz z rozwojem umiejętności, nauki, techniki oraz dostępności do produktów spożywczych. I tak oto przeszliśmy długą, ale jakże przyjemną drogę od podpłomyków z roztartych ziaren i wody pieczonych w popiele lub na rozgrzanych kamieniach, aż do pieczywa na drożdżach lub zakwasie z mnogością dodatków, np. ziaren, otrębów, żurawiny, suszonych pomidorów oraz ziół. Dzięki temu sztuka pieczenia chleba w wielu zakątkach świata wzbogaciła nas o mnóstwo gatunków tego szlachetnego pieczywa, co dało nam olbrzymi wybór i sporą dawkę inspiracji.

Piekąc pieczywo samodzielnie, doskonale wiesz, co znajduje się w środku. Dzięki temu nie spożywasz dodatków do żywności, takich jak spulchniacze, barwniki oraz środki sztucznie wydłużające trwałość pieczywa.

Czy domowy chleb jest zdrowy?

Jedzenie pieczywa w ostatnim czasie zostało otoczone przykrą sławą i odpowiedzialnością za nieplanowane, dodatkowe kilogramy. Tymczasem warto pamiętać, że zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia węglowodany złożone stanowią tuż obok warzyw i owoców główne źródło naszej energii. Wybierając mądrze, mamy więc szansę nie tylko na apetyczną kromkę własnoręcznie wypieczonego chleba, ale również dostarczenie swojemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Błonnik pokarmowy, białko, witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak cynk i żelazo to obok węglowodanów jedynie część istotnych składników zawartych w pieczywie.

Aby jednak domowy chleb nie szedł nam w przysłowiowe boczki, warto trzymać się kilku prostych zasad. Jedząc pieczywo, zwróć uwagę na:

  • ilość – któż by się oparł pachnącemu, jeszcze ciepłemu chlebkowi z masłem, oliwą lub serem? Nie jest to łatwe, jednak kluczem jest umiar. Skuś się więc na kromkę lub dwie, jednak więcej zostaw sobie na potem.
  • rodzaj wykorzystanej mąki – dla zdrowych osób dbających o zbilansowaną dietę najlepszym wyborem będzie pieczywo pełnoziarniste. Podczas wypieku warto więc wykorzystywać dodatek mąki razowej oraz otrębów. Ważnym parametrem jest również sam typ mąki – im jest on wyższy, tym mąka jest mniej oczyszczona, a co za tym idzie, zawiera więcej błonnika pokarmowego oraz cennych witamin i minerałów. Do pieczenia chleba idealnie nadaje się mąka typu 750 i 850. Osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą spożywać glutenu, powinny wybrać mąkę gryczaną, z ciecierzycy, jaglaną lub ryżową.
  • dodatki – pieczywo samo w sobie nie jest tuczące, jednak za jego niechlubną sławę odpowiadają dodatki, takie jak masło, oliwa, smalec, dżem, miód oraz tłuste sery lub wędliny. Warto mieć to na uwadze komponując swoje kanapki.

Przewagą domowego chleba nad pieczywem kupnym jest jego skład. Piekąc pieczywo samodzielnie, doskonale wiesz, co znajduje się w środku. Dzięki temu nie spożywasz dodatków do żywności, takich jak spulchniacze, barwniki oraz środki sztucznie wydłużające trwałość pieczywa.

Drożdże czy zakwas – odwieczne pytanie miłośników pieczywa

Wypiek pieczywa wymaga zastosowania składników, które umożliwią jego wyrośnięcie. Tradycyjnie w domowych wypiekach wykorzystuje się drożdże lub zakwas. Przewaga drożdży polega na prostocie użycia, podczas gdy zakwas jest bardziej czasochłonny. Jego przygotowanie zajmuje kilka dni, jednak chleb na zakwasie jest zdecydowanie zdrowszy. Dlaczego? Przede wszystkim działa korzystnie na mikroflorę jelitową, wspierając jej odbudowę. Pieczywo to ma również niższy indeks glikemiczny oraz większą trwałość, nawet do 10 dni.

Chleb na drożdżach jednak też jest pyszny i wspaniale pachnie, a jego przygotowanie zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Jeśli natomiast nie masz nawet chwili na domowe wypieki, to możesz zadowolić się ofertą łódzkich, tradycyjnych piekarni, takich jak Montag, Okruchy Mikropiekarnia, BEZ Piekarnia Bezglutenowa, a także pieczywo własnego wypieku z Drukarni na OFF Piotrkowska. Szkoda życia na chleb z supermarketu!

Kategorie:Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *